"Hommikumaa vägevate" VIII hooaeg on mässajate ja ülestõusude päralt. Kolmas saade viib meid 19. sajandi Indiasse, kus inglaste jaoks näiliselt tühisest Ida-India kompanii sõjaväe relvastuse muutmisest puhkes ülestõus, mis ähvardas inglased sootuks Indiast minema ajada.
India Suur Mäss (1857-1859) oli esimene kord, mil Briti Impeerium püksid märjaks tegi ning aru sai, et temagi päevad on kord loetud. Selle ülestõusu kangelastest ja anti-kangelastest kõnelemegi.
Kõlab briti grenaderide marss ning New Yorgi heavy metal bändi Twisted Sister pala We're not Gonna take it (1984).
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris teisipäeval, 09. juulil 2024 kell 14.05.
Lugemissoovitused:
* Christopher Hibbert. The Great Mutiny. India 1857. New Delhi: Penguin Books 1980.
* Lawrence James. Raj: Making and Unmaking of British India. New York: St. Martin Griffin 1997.
* P. J. O. Taylor. What really happened during the mutiny: a day-by-day account of the major events of 1857-1859 in India. Delhi: Oxford University Press 1997.
* G. S. Cheema. The Forgotten Mughals. A History of the Later Emperors of the House of Babar (1707-1857). New Delhi: Manohar Publishers 2005.
* William Dalrymple. The Last Mughal. The Fall of a Dynasty, Delhi 1857. London, Berlin, New York: Bloomsbury Publishing 2006.
Mässajad Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusIndia Suur Mäss Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusIndia Suur Mäss Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusIndia Suur Mäss Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusIndia Suur Mäss Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusIndia Suur Mäss Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusViimane suurmogulite keiser Bahadur Shah II Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusViimane suurmogulite keiser Bahadur Shah II Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusMässajate hukkamine Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutus/Illustrated Times/
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Martti Kalda kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas.
Saatesari "Hommikumaa vägevad" kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas. Saatesarja autor on Martti Kalda.
"Hommikumaa vägevate" IX hooaja keskmes on saladused, salaseltsid, salamõrvarid ja salaagendid. Kõlab üheksa idamaist lugu isikutest ja ühendustest, kes soovisid jääda varju, ent tegutsesid sellegipoolest kindlakäeliselt oma sihi nimel, ning mõjutasid või mõjutavad seeläbi ajaloo kulgu ja poliitikat. Martti Kalda uurib, mis asjaoludel nad loodi ja tegutsesid ning paljastab, mäherdused olid inimesed suurte saladuste keskel ja taga. "Need on põnevad lood erilistest inimestest, kelle elusaatusele teid raadio vahendusel kaasa elama kutsume," ütles Martti Kalda.
Üheksas hooaeg on eetris teisipäeviti kell 14.05 alates 1. juulist 2025. Saate autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.