Nõutavat eestikeelset lasteaeda veel ei tule
Kuigi narvalaste hulgas oli Tanel Kiike toetavaid keskerakondlasi, siis vene inimesed muidugi rõõmustavad, et Mihhail Kõlvart erakonna esimehe valimised võitis. Temaga seostub vene kooli jutt, et eestikeelne õpe ei ole võimalik. Raik lisab, et linna haridus- ja kultuuriosakonnas on hoitud kaks aastat väga selget joont, et me käime (eesti õppekeelele üleminekul) kogu Eestiga ühte jalga.
Praegu on Narvas 90 keelenõuetele vastavat lasteaiaõpetajat, ülejäänud 167-l ei ole C-1 keeletaset, seega peaksid nad praeguses seisuga olema järgmisel sügisel töölt vabad. Aasta on veel aega, kursuste ja ümberõppega anname neile võimaluse (ametis jätkata), kuid Raik kardab, et järgmise aasta septembrist nõutavat täielikku eestikeelset õpet Narva lasteaedades ei tule. Tulevad eestikeelsed ja keelekümblus- rühmad, kus osa tegevust on eesti, osa vene keeles, selline erandolukord.
"Põhiline, et me ei valetaks, et õpe on eesti keeles, kuigi ta seda ei ole. Ega Mihhail Kõlvart ei muuda seadusi ja seadust tuleb täita," sõnab Raik.
Umbusalduse põhjustab keeleoskus
"Oleme olnud koolijuhtide suhtes karmid, ise kutsusime keeleameti kontrollima, kas nende tegelik keeleoskus vastab nõuetele, mitte ainult paberil, mille nad kunagi on saanud. Kui me ei ole (kooli-)juhtide suhtes nõudlikud, siis ei ole meil mingit õigust õpetajate suhtes nõudlik olla. Keelekontroll puudutas ka nelja volikogu liiget ja see oli Narvas täiesti enneolematu, et keegi seab volikogu liikme töökoha alla", näeb Katri Raik umbusalduse üht põhjust isiklikus solvumises ega imesta, kui pärast võimupööret sõlmitakse nende neljaga uued tähtajatud töölepingud.
Liiga sageli kohtas ta suhtumist, et Eesti valitsus seal Tallinnas on halb, meie, vaesed venelased, peame siin Narvas kokku hoidma ja mitte kedagi ligi laskma.
Oma suurimaks saavutuseks linnapeana peab Katri Raik seda, et ta on linnaväravad külalistele ja uutele inimestele lahti teinud. Narva on tema hinnangul Euroopa Liidu kõige venekeelsem linn ja nüüd, pärast kahtkümmet viit aastat Narvas töötamist saab ta aru, miks seal eesti keelt ära ei õpita - narvalastel puudub teise keele õppimise kogemus.
Raik, kao siit!
"Aasta tagasi teisaldatud vene tanki järgsed meeleolud hakkavad vaibuma ja tänavasiltide vahetuse protestidega võrreldes "oli tank ikka väga valus"," nendib Raik.
"Minu õppetund sellest on, et kõigile meeldida ei suuda ealeski. Tuleb minna oma teed ja jääda endale kindlaks. Ei tohi teha kõige väiksematki sammu vasemale ega paremale. See arusaam tõi mind hiljem läbi tänavanimede protsessi, ja nüüd ka eestikeelse õppe puhul: Narva kõik haridusasutused teevad aasta lõpuks individuaalse ülemineku kava. Sellest näeb, kus nõutava keeleoskusega õpetajaid on puudu."
Kõige räigemad ähvardused sai Katri Raik tanki teisaldamise aegu. "Ma pidin sõna otseses mõttes maha kukkuma, kui mu kodumaja seinale, mis on üks ilus stalinistlik kortermaja Promenaadi alguses, oli vene keeles kirjutatud "Raik, kao siit! Mõtlesin - vaesed naabrid, milles nemad süüdi on?"
Siis värviti see kiri erakordselt koleda pruuni värviga üle ja kõige õudsem on, et päikesepaistega on see tekst (värvi alt) näha. Igasuguseid asju juhtus veel, aga selliseid kirju oli kolmes kohas vanalinnas.
"See oli valus. Ebaõiglane. Ma elan Narvas, ma ei pea sealt kuskile minema," ütleb Katri Raik.
Häälte äri Narvas
Katri Raik on mures, kui järgmistel valimistel saab nutiseadmega hääletada: "Siis on veel kergem hääli osta. Eelmistel valimistel (märtsis 2023) oli arvuti nagu liikuv valimiskast. Sellest oli ka üks kohtuprotsess." Kuigi Narva ei saa teha teisi reegleid kui on mujal Eestis, näeks Raik, et Narva võiks jääda ainult sedelhääleta-mine.
"Nutihääletamine ajaks hääletamise seal veel enam äriks ja häälte äri on Narvas ikka väga levinud ja üsna avalikult," ütleb senine linnapea ja toob selle kinnituseks ka näiteid.
"Kogu see kaks aastat linnapeana on olnud väga õpetlik, kõik need (linnavolinike) ülejooksmised ja äraandmised," meenutab Raik. "Praegu käin volikogus ringi nagu kurjategija, keegi mulle otsa ei vaata. Üks hea asi on, et see ei ole võtnud minult armastust Narva inimeste vastu," kinnitab ta veendunult.
Õppetundidest linnapeana, kasvamisest õpetajate perekonnas ja jõuludeks valmivast järjekordsest Narva-raamatust räägib Katri Raik laupäeval "Kajaloodis".
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.