Esimestes saadetes põhjasõjast räägib TÜ professor Mati Laur sellest, millisena on näinud Euroopa Venemaad ja mida on tundnud ja mõelnud Venemaa Euroopa poole vaadates. Kas Vene ajalugu on osa Euroopa ajaloost? Kas lähedased ja head suhted olid võimalikud?
Põhjasõda (1700–1721) – uus, karm peatükk Eesti loos. Põhjasõda oli sõda ülemvõimu pärast Läänemerel. Eesti ala valitsenud Rootsi kuninga Karl XII vastu võitlesid Moskva tsaar Peeter I ja tema liitlased. Rootsi kaotas ülemvõimu Läänemerel ja Venemaa tsaaririik sai suurriigiks.
Miks sõda puhkes, mis oli Peeter I eesmärk, kuidas langesid Narva ja Tartu jt Eesti linnad, kuidas käis eesti meeste käsi sõjas, miks hukkasid venelased kirikuõpetaja Adrian Virginiuse – need ja teised küsimused saavad vastuse uues alamsarjas "Põhjasõda".
Kuidas kujunes Ivan Julma Liivimaa poliitika? Kuidas Venemaal on läbi aegade suhtutud Ivan IV kui valitsejasse? Kas Ivan Julm oli terve mõistusega inimene? Professor Mati Laur kõneleb sellest 279. loos.
Ain Mäesalu räägib Eesti-Vene suhetest 11. sajandil 12. loos "Esimene vabadusvõitlus".
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.