Juhan Sihver: "Ma olen kindlal veendumusel, et ei esimesi salvestusseadmeid, ei Türi saatejaama, ei Hõbehalli, ei magnetofoni ega raadiomaja ei oleks ilma Fred Olbreita vähemasti sellel ajal ja vähemasti sellel tasemel."
Aina Palm: "Nägin isa esimest korda, kui olin 14 aastat vana."
Ringhäälingumuuseumi direktor Juhan Sihver ja Fred Olbrei tütar Aina Palm räägivad eesti ringhäälingu eestvedaja, tehnikateadlase ja sõjaväelase Friedrich-Alfred Olbreist elust ja tööst.
Fred Olbrei (30.08. 1893 Tallinn – 25. märts 1972 Tallinn) oli Eesti tehnikateadlane, ringhäälingutegelane ja sõjaväeinsener (aastast 1938 kolonel). Kuulus aastast 1927 Riigi Ringhäälingu juhatusse, oli OÜ Raadio-Elektrotehnika Tehas (RET) asutajaid ja juhatuse liige, oli aastatel 1934–1940 Riigi Ringhäälingu direktor. Avaldas teadustrükiseid raadiotehnikast ja ringhäälingust. 1944. aastal saadeti Siberi vangilaagrisse, süüdistatuna spionaažis ja vandenõus osalemises.
Fred Olbrei Autor/allikas: Ringhäälingumuuseum
Fotod vasakult: * Toulouse´i Ülikooli Elektrotehnika Instituudi üliõpilane Friedrich-Alfred Olbrei. 1923-1925 * Sõjaväe ühendatud õppeasutiste õppetöökodade ülem, major Friedrich-Alfred Olbrei.1926 * Riigi Ringhäälingu juhataja, kolonelleitnant Friedrich-Alfred Olbrei. 1934
Intervjuu Fred Olbreiga, kes oli Riigi Ringhäälingu direktor 1934-1940. Reporter Vello Lään. Aasta 1964.
Fred Olbrei õest Rahel Olbreist, kelle sünnist möödus tänavu 125 aastat, saab kuulata saatest "Eesti tantsukultuuri teerajajad".
Aina Palm ja Juhan Sihver Autor/allikas: Piret Kriivan/ERR
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.