Üheksanda saate teema on 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul Idamaades toimunud skandaalne ja sageli ebaseaduslik arheoloogiline tegevus.
Vaatleme kahe kuulsa arheoloogilise leiu lugu. Neist esimene on Trooja linna avastamine saksa seikleja, naiste- ja ärimehe Heinrich Schliemanni (1822-1890) poolt. Ning teine Tutanhamoni haua leidmine, mida rahastas Carnarvoni 5. krahv ja viis läbi Howard Carter (1874-1939).
Heinrich Schliemanni pere kodumaja Ateenas (täna Numismaatikamuuseum) Autor/allikas: Wikimedia commons/Martin Baldwin-Edwards/avalik kasutus
Kõlab Osmanite dünastia aegne Türgi muusika ning Ennio Morricone pala L'Estasi dell'Oro ("Kullavaimustus" 1966).
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris kolmapäeval 23.08.2023 kell 14.05.
Schliemanni perekonna mausoleum Ateena kalmistul Autor/allikas: Wikimedia commons/Kasutaja Portum/(CC BY-SA 3.0)
Lugemissoovitused:
* Henry (Heinrich) Schliemann. Troy, and its Remains. Trans. Philip Smith. London: John Murray 1875. * G. Elliot Smith. Tutankhamen, and the Discovery of his tomb, by the late Earl of Carnarvon, and mr Howard Carter. London: George Routledge and Sons 1923. * C. Ceram. Jumalad, hauakambrid, õpetlased: romaan arheoloogiast. Tlk Jüri Selirand. Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus 1961. * Heirich Alexander Stoll. Unistus Troojast: romaan Heinrich Schliemanni elust. Tlk Riina Mägi. Tallinn: Eesti Raamat 1971. * Philipp Vandenberg. Priamose aare: kuidas Schliemann oma Trooja välja mõtles. Tlk Jüri Selirand. Tallinn: Olion 2001. * Gerald O'Farerell. Tutanhamoni pettus: muumia needuse tegelik lugu. Tallinn: Olion 2003. * Daniel Meyerson. Kuningate orus: Howard Carter ja Tutanhamoni haua leidmine. Tlk Victoria Traat. Tallinn: Äripäev 2015.
"Priamose aare" Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutus"Agememnoni surimask" Autor/allikas: Wikimedia commons/Kasutaja DieBuche/(CC BY-SA 3.0)Puškini Muuseum Moskvas, "Priamose aarde" tänane kodu Autor/allikas: Wikimedia commons/Kasutaja Ghirlandajo/(CC BY-SA 3.0)Howard Carter (1874-1939) Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutusCarnarvoni 5.krahv ja krahvinna Autor/allikas: Wikimedia commons/avalik kasutus/autor teadmataKuningate Org Egiptuses Autor/allikas: Wikimedia commons/Peter J. Bubenik/(CC BY-SA 2.0)Tutanhamoni surimask Autor/allikas: Wikimedia commons/Roland Unger(CC BY-SA 3.0)Carter muumia kohal Autor/allikas: Wikimedia commons/Exclusive to The Times/avalik kasutusTutanhamoni kroonimine Autor/allikas: Wikimedia commons/Alonso de Mendoza(CC BY-SA 4.0)Suur Egiptuse Muuseum Gizas, Tutanhamoni hauaaarete kodu Autor/allikas: Wikimedia commons/kasutaja AshyCatInc.(CC BY-SA 4.0)
Saatesari kõneleb Idamaade võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil. Diktaatoritest, presidentidest ja poliitikutest, nende perekondadest. Martti Kalda vaatleb ajalugu ja poliitikat läbi võimul olevate ja sellele lähedal seisvate isikute inimsaatuste.
Saatesarja seitsmenda hooaja keskmes on rändurite ja maadeavastajate lood. Siin on nii seiklejaid, kelle reisikirjad inspireerisid ja innustasid miljoneid, kui ka maadeuurijaid, kes võtsid ette vaimselt ja füüsiliselt pingutava retke, et tuua inimesteni uusi teadmisi maailmast. Need on lood huvitavatest rännakutest, reisisihtidest, seiklustest ja inimestest, kelle elusaatusele raadio vahendusel kaasa elada saab. Saatesarja "Hommikumaa vägevad" autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach. Uus hooaeg algab 28. juunil kell 14.05. Saated on eetris 2023. aasta suvistel kolmapäevadel.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Martti Kalda kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas.
Saatesari "Hommikumaa vägevad" kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas. Saatesarja autor on Martti Kalda.
"Hommikumaa vägevate" VIII hooaeg on mässajate ja ülestõusude päralt. Jutustame kümme idamaist lugu meelekindlusest pidada ebaõigluse ja ülemvõimu vastu sageli lootusetuna näivat taplust.
Kolmel korral külastame ajarännakul Indiat. Esimese saates tuleb juttu Śivajist (1630-1680), marathide sõjapealikust ja kuningast, kes tõstis mässu moslemitest Suurmogulite ilmariigi vastu. Kolmas saade viib meid 19. sajandi Indiasse, kus India Suur Mäss (1857-1859) pani vankuma Briti Impeeriumi alustalad. Ning viienda saate peategelane on Subhas Chandra Bose (1897-1945), keda Indias peetakse iseseisvusvõitluse kangelaseks, kuigi ta sõdis teises ilmasõjas Natsi-Saksamaa ja Jaapaniga ühes inglaste vastu.
Kahel korral räägime Hiina maailmast. Teine saade viib meid 17. sajandi Hiinasse, kus piraadipealik Koxinga (1624-1662) sõdis Hiinas uut keisririiki loova mandžude Qing dünastia (1636/44-1911/12) vastu ning asutas Taiwani saarel salakaubitsejaile ja mereröövlitele oma riigi. Ning neljandas saates vaatame, kuidas Taipingide ülestõus (1850-1864) ja selle juht Hong Xiuquan (1814-1864) üritasid luua Hiinas uut utoopilist ühiskonda.
Kolmel korral viibime Lähis-Idas. Kuuenda saate teema on Alžeeria revolutsioon (1954-1962), araablaste pikk ja verine võitlus Prantsuse ülemvõimu vastu, konflikt Euroopa ukselävel. Seitsmendas saates vaatame, kuidas kulges Iraani Islamirevolutsioon (1978-1979) ja milline oli ayatollah Khomeini (1902-1989) ideoloogia, mis tänasele Iraanile aluse pani. Kümnendas saates proovime sotti saada, mis oli araabia kevad (2010-2012) ja millised on selle järelmid.
Kahel korral elame aga kaasa Kaukaasia rahvaste saatusele. Kaheksanda saate teema on Tšetšeenia raske saatus ning kaks Venemaaga peetud sõda – 1994-1996 ja 1999-2000. Üheksanda saate teema on Gruusia saatus 20. ja 21. sajandil ning Mihheil Saakašvili (sünd 1967) katse presidendina (2004-2013) riiki euroopalikumaks muuta.
Kaheksas hooaeg on eetris teisipäeviti kell 14.05 alates 25. juunist 2024. Saate autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.