Traditsiooniliselt on inimese tajusid jagatud viieks meeleks: nägemine, kuulmine, kompimine, maitsmine ja haistmine. Keeltes leidub aga omadussõnu, millega saab viidata ka rohkem kui ühele neist tajuvaldkondadest, näiteks eesti keeles on sõnaga "hele" võimalik tähistada nii värvust ("heledad juuksed, heledad seinad, hele mööbel") kui ka kuulmisega seotud tähendusi ("hele hääl, hele naer, hele kiljatus").
Inglise keele omadussõnade kohta on leitud, et kõige rohkem kasutatakse teistest tajualadest pärit sõnu kuulmise valdkonna ehk helide ja häälte iseloomustamiseks. Kuidas on aga lood eesti keeles?
Uurisin eesti keele korpusest, milliste omadussõnadega häält kirjeldadakse. Kõige sagedamini iseloomustatakse häält sõnaga "kõva" (nt lauses "Nad rääkisid filmi ajal kõva häälega"). "Kõva" saab kasutada aga ka kompimisega seotud tähenduses, saame öelda "kõvad pinnad", "kõva materjal" või "kõva voodi" – sel juhul viitab "kõva" hoopis sellele, et miski peab puudutamisel survele vastu ja ei ole painduv. Nii puudutusega seotud tähendust kui ka hääletähendust kannavad veel näiteks sõnad "kare", "soe" ja "sametine", saame öelda "kare hääl" või "kare kampsun", "sametine hääl" või "sametine kangas".
Juba mainitud sõna "hele" ja ka sõnad "hõbedane", "matt" ja "tuhm" võimaldavad aga väljendada hääle omadusi ja ka nägemisvaldkonnaga seotud tähendusi ehk siis valguse ja värvi omadusi, näiteks "hõbedane lauluhääl" või "hõbedane kleit"; "ta rääkis tuhmi häälega" või "juuksevärv on tuhmiks muutunud". Leidub isegi näiteid, kus hääletähendust väljendatakse muidu pigem maitset iseloomustava sõnaga: "ta meelitas teda magusal häälel kaasa tulema".
Aga miks me kasutame teiste tajuvaldkondade sõnu selleks, et hääli iseloomustada? Täiesti kindlat vastust sellele küsimusele ei ole, kuid on arvatud, et teised valdkonnad, näiteks kompimise või nägemisega seotud tähendused, mõjuvad meile konkreetsemalt ja seetõttu kasutatame nende valdkondade sõnu ka abstraktsemate tähenduste, sealhulgas hääle omaduste väljendamiseks.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.