Seekordse saate teemaks on India pühamehe, iseseisvusvõitleja ja peaideoloogi Mohandas Karamchand Gandhi (1869-1948) elukäik.
Lugu viib meid tagasi Briti ülemvõimu aegsesse maailma Lõuna-Aafrikas ja Hindustani poolsaarel. Gandhi elulugu on justnagu kulg läbi India iseseisvusvõitluse, ent ka laiemalt maailmas kolonialismi vastu peetud võitluse ajaloo. Täis ebaõnnestumisi ja katsumusi, ent siiski võidu suunas. Lisaks Gandhi isikule ja sündmustele vaatame ka ideedesse, mida too pühamees esindas ning mis paljude jaoks kestavad igavesti.
Kõlab Briti Impeeriumi hümn God Save the Queen ("Jumal, kaitse kuningannat sa!") ning John Lennoni pala Imagine (1971).
Gandhi naisega 1902. aastal Autor/allikas: Wikimedia commons/autor teadmata/http://www.mahatma.org.in/books/images/io0002/pg0002_1.jpgGandhi soolamarss Autor/allikas: Wikimedia Commons/üldkasutatav/Scanned by YannGandhi soolamarsi kuju Autor/allikas: Wikimedia Commons/J. Miers - User: (WT-shared) Jtesla16 at wts wikivoyage/(CC BY-SA 4.0)Gandhi ja tulevane peaminister Nehru Autor/allikas: Wikimedia Commons/üldkasutatav/Dave Davis/Acme Newspictures Inc.Viimane Briti asekuningas, lord Mountbatten oma naise ja Mahatma Gandhiga Autor/allikas: Wikimedia Commons/No 9 Army Film & Photographic Unit/üldkasutusesGandhi matused Autor/allikas: Wikimedia Commons/Wikidona/(CC BY-SA 3.0)Memoriaal Gandhi mõrvapaigas Autor/allikas: Wikimedia Commons/Fowler&fowler/(CC BY-SA 3.0)
Lugemissoovitused: * Philip Wilkinson. Gandhi: Vabadusvõitleja, kes ühendas rahva. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus 2006. * M. K. Gandhi. An autobiography, or, The story of my experiments with truth. Trans Mahadev Desai. New Delhi: Gandhi Hindustani Sahitya Sabha 2009. * Mahatma Gandhi. Mõtteid ja vaateid. Tlk Ruth Lias. Tartu: Ilmamaa 2015. * Barney White-Spunner. Partition. The story of Indian independence and the creation of Pakistan in 1947. London: Simon and Schuster 2017. * Koenraad Elst. Why I Killed the Mahatma. Rupa Publications 2018. * Ramachandra Guha. Gandhi. The Years that Changed the World 1915-1948. London: Penguin Books 2018.
Gandhi kuju Madriidis Autor/allikas: Wikimedia Commons/Zarateman/(CC0 1.0)Gandhi põletamispaik Autor/allikas: Wikimedia Commons/Humayunn Niaz Ahmed Peerzaada from Mumbai, India/(CC BY-SA 2.0)Gandhi prillid ja sandaalid Autor/allikas: Wikimedia Commons/K.vishnupranay(CC BY-SA 4.0)
Saatesarja autor on Martti Kalda, helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris alates 28. juunist suvistel teisipäevadel kell 14.05, kordusena samal õhtul kell 19.05.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Martti Kalda sari kõneleb Idamaade valitsejatest, kroonitud ja kroonimata keisritest, kuningatest ja presidentidest. Saatesarja seitsmenda hooaja keskmes on rändurite ja maadeavastajate lood. Saade on Vikeraadio eetris kolmapäeviti kell 14.05 alates 28. juunist 2023.
Saatesari kõneleb Idamaade võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil. Diktaatoritest, presidentidest ja poliitikutest, nende perekondadest. Martti Kalda vaatleb ajalugu ja poliitikat läbi võimul olevate ja sellele lähedal seisvate isikute inimsaatuste.
Saatesarja seitsmenda hooaja keskmes on rändurite ja maadeavastajate lood. Siin on nii seiklejaid, kelle reisikirjad inspireerisid ja innustasid miljoneid, kui ka maadeuurijaid, kes võtsid ette vaimselt ja füüsiliselt pingutava retke, et tuua inimesteni uusi teadmisi maailmast. Need on lood huvitavatest rännakutest, reisisihtidest, seiklustest ja inimestest, kelle elusaatusele raadio vahendusel kaasa elada saab. Saatesarja "Hommikumaa vägevad" autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach. Uus hooaeg algab 28. juunil kell 14.05. Saated on eetris 2023. aasta suvistel kolmapäevadel.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.