Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Nazabajevi ametlik portree Autor/allikas: Wikimedia commons/Press service of the First President of the Republic of Kazakhstan - Elbasy/Elbasy.kz/(CC BY-SA 4.0)
Saate teema on Kasahstani riigi saatus alates riigi loomisest kuni tänapäevani. Loo keskmes on üle kolmekümne aasta Kasahstani valitsenud Nursultan Nazarbajevi (sünd 1940; president 1990-2019) võim.
Juttu tuleb Kasahstani raskest saatusest Nõukogude impeeriumis ja sigadustest, mis jätkusid pärast punaimpeeriumi lagunemist: korruptsioon ja inimõiguste jalge alla trampimine, võimu anastamine ja raha kõrvalekantimine.
Kõlab hümn Kasahstani Vabariigi uus hümn Menin Qazaqstanõm ja Kasahstani folk-rockbändi Ulyatau lugu Jumõr kõlõš ("Kaks kangelast").
Nazabajev Moskvas paraadil 2019. aastal Autor/allikas: Wikimedia commons/The Presidential Press and Information Office/Kremlin.ru/(CC BY 3.0)
Lugemissoovitused:
* Dilip Hiro. Inside Central Asia. A Political, and Cultural History of Uzbekistan, Turkmenistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkey, and Iran. New York/London: Overlook Dukworth 2009. * Katri Kuus. Minu Kasahstan: asumisele omal soovil. Tartu: Petrone Print 2012. * Wolfgang Ruge. Tõotatud maa: stalinistlikus Nõukogude Liidus elatud aastad. Tlk Toomas Huik. Tallinn: Tänapäev 2013. * Erika Fatland. Sovetistan: teekond läbi Türkmenistani, Kasahstani, Tadžikistani, Kõrgõzstani ja Usbekistani. Tlk Tiina Axelsen. Tallinn: Tänapäev 2016. * Alexander Cooley, John Heathershaw. Dictators without borders. Power and money in Central Asia. Hampshire: Yale University Press 2018. * Joanna Lillis. Dark Shadows. Inside the Secret World of Kazakhstan. London: I. B. Tauris 2019.
Nursultan Nazerbajevi kuju Autor/allikas: Wikimedia commons/LoudHmen(CC BY-SA 4.0)SRÜ kiirreageerijad 2022 rahutustel Autor/allikas: Wikimedia commons/Ministry of Defense of the Russian Federation/Mil.ru (CC BY 4.0)
Saatesarja autor on Martti Kalda, helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris alates 28. juunist suvistel teisipäevadel kell 14.05, kordusena samal õhtul kell 19.05.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Martti Kalda sari kõneleb Idamaade valitsejatest, kroonitud ja kroonimata keisritest, kuningatest ja presidentidest. Uue hooaja saadetes tuleb juttu Aasia suurriikide arengutest 21. sajandil. Saade on Vikeraadio eetris teisipäeviti kell 14.05.
Saatesari kõneleb Idamaade võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil. Diktaatoritest, presidentidest ja poliitikutest, nende perekondadest. Martti Kalda vaatleb ajalugu ja poliitikat läbi võimul olevate ja sellele lähedal seisvate isikute inimsaatuste.
"Hommikumaa vägevate" VI hooaja saadetes tuleb juttu Aasia suurriikide arengutest 21. sajandil. Külastame taaskord Filipiine, Hiinat, Indiat ja Türgit, et kõnelda skandaalsetest riigijuhtidest: Rodrigo Dutertest, Xi Jinpingist, Narenda Modist ja Recep Tayyp Erdoganist. Juttu tuleb Filipiinide narkosõjast, Hiina ülemvõimutaotlustest maailmas, India rahvusluse tõusust ja islamismist, mis Türgis pead tõstab.
Uute riikidena on saatesarjas vaatluse all Kasahstan, Kesk-Aafrika Vabariik ja Sudaan. Vaatleme Nursultan Nazarbajevi presidentuuri (1990-2019) Kasahstanis, Sudaani president Omar al-Bashiri ametiajal (1993-2019) toime pandud kuritegusid, ning Kesk-Aafrika Vabariigi diktaator-presidendi ja keisri Jean Bedel Bokassa (1921-96) elukäiku.
Mohandas Karamchad "Mahatma" Gandhi (1869-1948) elu ja tegevuse lugu viib meid tagasi Briti koloniaalvõimu aegadesse. Ning mõni teema jääb esialgu ka saladuseks... Kuulmiseni!
Saatesarja autor on Martti Kalda, helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris alates 28. juunist suvistel teisipäevadel kell 14.05, kordusena samal õhtul kell 19.05.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.