Pärimusmuusik Ando Kiviberg: "Kuna 16. sajandi keskpaigaks oli torupill Eestis juba sedavõrd kodunenud, et isegi kroonikud märkisid selle ära, siis sellest võib arvata, et ta jõudis meile juba oluliselt varem!"
Euroopas hakkas torupill levima 12. sajandil ja sellest võib Ando Kivibergi sõnul arvata, et muusikakultuur ja ka torupill jõudsid meieni juba koos vallutajatega.
Torupilliaastal (2022) räägib pärimusmuusik ja torupillimängija Ando Kiviberg eesti torupillimängijatest läbi aegade — Torupilli Jussist Cätlin Mäeni. Missuguseid lugusid ja kus ja mis puhul selle erakordselt kapriisse pilliga, nagu ütleb Ando Kiviberg, mängiti? Millest on torupille varasemalt tehtud ja millest neid praegu tehakse? Kuidas sai torupillist sõjatorupill, mida saame nautida Võidupüha paraadil? Miks sobib torupill just eestlase pilliks?
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.