"Pakkige oma kimpsud-kompsud kokku ja võtke niknäkid kaasa. Liigume mööda siksakilist teed ja kuna see on üsna pikk, jätke tarbetu kila-kola koju. Las asjad jääda pealegi pilla-palla, pärast koristate seda sodi-podi. Et te kogu tänase päeva virvarrist aru saaksite, saatsime meilile ajakava. Loodame, et tekst pole liiga kribu-krabu. Kehakinnituseks on õhtul kotlet ja et luud-kondid pikast matkast ei valutaks, tantsime hiphoppi."
Selles jutus oli mitut moodi sõnu. Sõnad, nagu kila-kola või kribu-krabu on liitnimisõnad, mille osad on sama tähendusega ja häälikute poolestki sarnased. Sellised sõnad kirjutatakse sidekriipsuga.
Jutu sisse olid ära peidetud ka sõnad siksak, hiphop, virvarr ja kotlet. Kuidas need kirja panna?
Siksak – sidekriipsuta, sõna lõpus üks k,
hiphop – sidekriipsuta, sõna lõpus üks p
kotlet – sõna lõpus üks t,
sest mitmesilbilise sõna lõpus kirjutatakse k, p, t ühe tähega, kui rõhk pole viimasel silbil. Virvarril aga on ja kohe kirjutamegi sõna lõppu kaks erri, eespool on ikka üks.
Ent kirjutusviis ei olene alati rõhust, vaid põhineb osalt traditsioonil: kabinet, taburet, sigaret kirjutame sõna lõpus ühe t-ga, kuid barett, siluett ja spagett kahega.
Kui sõnavirvarr tekitab segadust, saab vältida taoliste sõnade uisapäisa kirjapanekut ja kirjapildi õigekeelsus-sõnaraamatust järele vaadata, et asi oleks tipp-topp.
Olge head, palun kirjutagegi tänase keelesäutsu Facebooki kommentaaridesse, kuidas te tipp-topp kirjutate ja mis keelest see sõna eesti keelde on tulnud. Võimalik, et te ei imesta, et just sellest keelest.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.