Täna adresseerin teile, kallid adressandid, jutu ühest võõravõitu sõnast ja loodan, et mu jutt pole kiri valel aadressil ja ma ei adresseeri seda juttu endale nagu Muhv. Teadupärast kulutas Muhv enne Kingpoole ja Sammalhabemega tutvumist kogu oma vaba aja Muhvile adresseeritud kirjade kirjutamisele. See viimane lause on pärit ühest ajalehetekstist.
Võõra sõna võlule on mõnikord raske vastu seista. Huvitava kõla ja tähevalikuga sõna jääb kõrva, ajendades keelega mängima ja looma lauseid, nagu ütlesin just äsja, või selliseid, nagu "Arve adresseerige minu aadressil", teisisõnu siis "Arve saatke mulle" või "Arve saatke minu firma aadressil".
Kui sõnaga "adresseerima" ei ole mõeldud aadressi kirjutamist, selle järgi kirja saatmist või näiteks serveri asukoha osutamist, on parem kasutada sõnu "tegelema", "käsitlema", "lahendust otsima", "teada andma", "kõrvaldama", "kaotama", "tähelepanu pöörama", "esitama". Sobivaid omasõnu on päris palju.
Toon ka mõne lausenäite.
Adresseerige see probleem ära. -> Lahendage see probleem ära või leidke sellele probleemile lahendus.
Lavastus on adresseeritud eelkõige tunnetele. -> Lavastusega mõjutatakse eelkõige tundeid. Lavastuses käsitletakse tundeid.
Arutasime, kuidas leina klassiruumis adresseerida. -> Arutasime, kuidas leinast klassis rääkida või "leina teemat klassis käsitleda".
Istungil ei küsitud, kas saadik adresseerib küsimuse ka linnavalitsusele. -> Ei küsitud, kas saadik pöördub küsimusega ka linnavalitsuse poole.
Ma adresseerin selle küsimuse ministrile. -> Ma esitan selle küsimuse ministrile ~ Palun, et mu küsimusele vastaks minister.
Vanalinnas müüdi turistidele adresseeritud kaupa. -> Vanalinnas müüdi turistidele mõeldud kaupa.
Nagu näha, on eesti keelt vaja õppida ka eestlastel endil, adresseerida sõnavara täpsust ja mitmekesisust ehk paremini sõnastatuna: tegeleda omaenda sõnavara täpsuse ja mitmekesisusega, et oleks, mille hulgast valida sobivaid sõnu.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.