TÜ kaasprofessor Kaarel Piirimäe: "Meie õnneks ei olnud me üksi! Probleem - võõrvägede viibimine iseseisvuse taastanud riikides - oli rahvusvaheliselt oluline."
Seda näitab Kaarel Piirimäe sõnul see, et Rootsi, kes kogu külma sõja aja oli tegelenud kõige muuga peale oma lähipiirkonna probleemidega, otsustas oma välispoliitikat muuta ja pöörata tähelepanu Baltikumile.
Kaarel Piirimäe rõhutab samuti, et kõige tähtsam riik USA pööras oma tähelepanu siia. Vene vägede lahkumine Baltikumist oli peaaegu kogu aeg USA radari pildis, mis on Piirimäe sõnul sellise suurriigi puhul täiesti erakordne.
31. augustil 1994 lahkusid Eestist viimased Vene väeüksused ja sellega oli 1940. a juunis alanud okupatsioon lõplikult möödas. 1991. aasta septembris alanud Eesti-Vene läbirääkimised võõrvägede väljaviimiseks iseseisva Eesti territooriumilt päädisid 26. juulil 1994. aastal Moskvas, kui presidendid Lennart Meri ja Boriss Jeltsini allkirjastasid juulilepped.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.