Hollandi ja Ameerika teadlased on uurinud läbi miljonite uute ja vanade raamatute sõnakasutuse ja leidnud, et mõistuspärasele arutlusele viitavate sõnade on kirjasõnas väiksemaks jäänud juba viimased nelikümmend aastat. Samal ajal on kasvanud aga tundmuslikule intuitiivsusele viitavate sõnade osakaal.
Martin Scheffer Wageningeni Ülikoolist ja ta kolleegid toksisid huvipakkuvad sõnad sisse Google'i raamatupõhisesse sõnaotsingumootorisse Ngram, mille otsinguruum algab aastast 1800 ja jõuab tänapäeva välja.
Selgus, et ratsionaalsusele viitavate sõnade nagu analüüs, andmed, tulemus, protsent ja kindlaks määrama kasutussagedus hakkas alates umbes 1850. aastast järjekindlalt tõusma, jõudis 1980. aasta paiku tippu ja hakkas siis järsult langema.
Täpselt vastupidine pilt avaneb intuitiivsust väljendavate sõnadega nagu kujutlema, arvama, tundma, tarkus ja tõde. Nende sõnade kasutussagedus oli alates 19. sajandi keskpaigast languses ja jõudis 1980. aastatel madalseisu, kuid on sestpeale järsult kasvanud.
Scheffer ja kolleegid uurisid lisaks võrdlevalt ka individuaalsusele ja kollektiivsusele viitavat sõnakasutust raamatus. Individuaalse maailmakäsitluse märgiks võtsid nad ainsuslikud asesõnad nagu mina ja tema, kollektiivse lähenemise tähistajaks aga mitmuslikud asesõnad nagu meie ja nemad.
Tuli välja, et ka nende sõnarühmade kasutuses on avaldunud täpselt samasugune muster. Koos ratsionaalsusega on kasvanud ja kahanenud individuaalsusele viitavate sõnade arv, koos intuitiivsusega on kahanenud ja kasvanud kollektiivsusele viitavate sõnade arv.
Kõik need suured muudatused esinesid üle kõigi žanrite, nii ilu- kui ka aimekirjanduses, aga peale selle ka ajalehe New York Times kirjutistes, mida teadlased samuti analüüsisid.
Millest see kõik tuleb, ei oska Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes avaldatud uuringu autorid kindla peale arvata, teadmisest rääkimata.
Üheks põhjuseks võib olla teaduse kiire areng ja ühiskondliku staatuse kasv 19. sajandi keskpaigast 20. sajandi viimase veerandini. Mis edasi sai, võiks olla mõtlemise koht — või ajavaimule omaselt ka tunnetamise koht.
Igal juhul on tähelepanu väärt, et moesõna tõejärgsus tugineb sõnale tõde, mille Scheffer ja kolleegid liigitasid just tundmuslike sõnade sekka.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.