Alexey Sergeyev ja Benoît Carry Prantsusmaalt Côte d'Azuri Ülikoolist leidsid kosmosekivid Sloani digitaalse taevaseire programmi raames tehtud piltidelt.
Pildid on tehtud aastatel 1998 kuni 2009 Ameerika Ühendriikides New Mexicos asuva Apache Pointi Observatooriumi teleskoobiga.
Sergeyev ja Carry otsisid piltidelt kiiresti liikunud kehi, sest just need on tõenäoliselt kas asteroidid või komeedid.
Nad leidsid selliseid kehi enam kui poolteist miljonit. Neist üle miljoni osutusid tegelikult juba varem tuntuteks, üle poole miljoni aga varem tundmatuiks. Suurem osa uudiskehadest olid asteroidid.
Teadlasi üllatas endidki, et neil läks korda nii palju uusi asteroide leida. Nad eeldasid enne uuringut, et uusi asteroide võiks tulla nii kolm-nelikümmend tuhat. Mõne nädala pikkuseks kavandatud töö venis seetõttu aastaseks.
Et piltidelt sai välja lugeda ka asteroidide värvi ja heleduse, said teadlased aimu, mis materjalist nende pind võiks koosneda.
Järgmisena soovivad nad välja selgitada millist päritolu need asteroidid täpsemalt on. Asteroidide orbiitide ja ehituse järgi võiks teada saada uusi asjaolusid Päikesesüsteemi kaugema ajaloo, näiteks planeetide orbiitide muutumiste kohta.
Teadlased loodavad, et edasiste otsingutega leitakse veel miljoneid asteroide juurde.
Kuid ka teadaolevate jälgimine ja nende orbiitide määramine on suur ja tähtis töö kas või juba seepärastki, et neid edaspidistel vaatlustel ära tuntaks ega taas uueks avastuseks ei peetaks.
Tähtis on ka välja selgitada, kas mõni neist kunagi ka Maad võiks ohustama kippuda. Oma avastusest annavad teadlased teada võrguvaramus arXiv.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.