Tegu on samas ka Päikesest teadaolevalt kõige lähemalt mööduva orbiidiga asteroidiga.
Asteroidi nimega 2021 PH27 leidis Ameerika Ühendriikides Washingtonis tegutseva Carnegie Teadusinstituudi astronoom Scott Sheppard 13. augusti hilisõhtul piltidelt, mis olid tehtud mõni tund varem Tšiilis asuvas Cerro Tololo observatooriumis.
Päikese lähedal tiirlevaid väikesi taevakehi on avastada raske, sest Päikese ere valgus segab. Browni Ülikooli astronoomid Ian Dell'Antonio ja Shenming Fu tegid said senitundmata taevakeha pildile õhtuhämaruses, natuke enne päikese loojumist.
Vastavastatud asteroidi lühike tiirlemisperiood, 113 päeva, jätab nüüd teist ja kolmandat kohta jagama asteroidid 2019 LF6 ja 2020 AV2, mis mõlemad teevad Päikese ümber tiiru 151 päevaga. Ainus Päikesesüsteemi taevakeha, mis Päikese ümber veelgi kiiremini tiirleb, on planeet Merkuur.
Vastavastatud asteroid 2021 PH27 möödub oma orbiidil Päikesest vaid 19 miljoni kilomeetri kauguselt ehk umbes 0,13 korda lähemalt kui Maakera. Päikesele lähimas punktis tõuseb asteroidi pinnatemperatuur ligi 500 Celsiuse kraadini, mille juures sulab juba ka näiteks plii.
Sheppardi arvates on ta leitud asteroid tõenäoliselt pärit Marsi ja Jupiteri orbiidi vahelisest asteroidivööst, kuid sealt mingil hetkel gravitatsioonijõudude toimel minema löödud.
Teisalt, arvestades asjaolu, et taevakeha orbiit on Päikesesüsteemi põhitasandi suhtes tervelt 32 kraadi kaldu, võib ka olla, et tegu on hoopis Päikesesüsteemi kaugetelt äärealadelt pärit komeediga, mis on jäänud Päikese raskusvälja jõulisse haardesse.
Vastavastatud asteroidi – nimetagem teda siiski nii – orbiit on mõnevõrra ebastabiilne, mistõttu võib ta mõne miljoni aasta pärast kukkuda Päiksesse, aga võib-olla ka Merkuurile või Veenusele, või siis hoopiski taas kaugemale paiskuda.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.