Ameerika teadlaste uuringust selgub, et linnaelu on teinud paljusid liiki imetajaid kasvult suuremaks. Põhjuseks peavad teadlased tiheda inimasustusega kaasnevaid häid toitumisvõimalusi.
Avastus on vastuolus teiste teadlaste varem välja käidud oletusega, et linnas peaks loomade kasv hoopis väiksemaks jääma, sest linnas on temperatuur üldiselt kõrgem kui ümberkaudsetes maapiirkondades, klassikalise bioloogiaseaduse Bergmanni reegli järgi aga kipuvad soojemas kliimas elavad püsisoojased loomad olema külmemates oludes elavatest loomadest väiksemad.
Maggie Hantak Florida Loodusmuuseumist ja ta kolleegid analüüsisid nüüd enam kui saja Põhja-Ameerika imetajaliigi isendite kohta enam kui 80 aasta jooksul kogutud kehapikkuse ja kehamassi mõõtmistulemusi.
Analüüs osutas muu hulgas, et linnaimetajad on maaimetajatest enamasti suuremat kasvu sõltumata sellest, kui palju linna keskmine temperatuur ümbritsevate alade omast erineb.
Hantak ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Communications Biology, et linnas on loomadel mõnes mõttes paremad elutingimused kui maal — rohkem on toitu ja varjupaiku, suhteliselt vähem aga kiskjaid.
Nad väidavad, et linnastumine võib anda loomadele lausa evolutsioonilise eelise maale elama jäänud liigikaaslaste ees.
Ei ole siiski teada, millist pikaajalist mõju linnaelu loomadele veel avaldab, näiteks kuidas sobib neile inimeste toidujäätmetest toitumine.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.