Saate teemaks on Mongoolia ajaloo keerdkäigud 20. sajandil. 1911. aastal end Hiinast iseseisvaks kuulutanud Mongoolia valis esmalt teokraatliku valitsusvõimu, seades võimule VIII Jebtsundamba Hutuktu (1869-1924), ümbersündinud laama.
Mongoolia revolutsionäärid 1921. aastal Autor/allikas: Wikimedia Commons/ Public Domain
Seesinane Bogd-khaani riik (1911-21) ei püsinud aga kaua, Hiinas ja Venemaal möllavad kodusõjad valgusid üle piiride, ning Mongoolia muutus Nõukogude Liidu sõltlasriigiks.
Roman von Ungern-Sternberg Autor/allikas: Wikimedia Commons/ Public Domain
Mongoolia Rahvavabariigi (1921-92) algusaegadel rullus verine punane terror üle Mongoolia, tappes pea kõik aadlikuid ja mungad. Loo keskmes on Mongoolia Lenin Damdiny Sühbaatar (1983-1923), Mongoolia Stalin Khorloogiin Choilbasan (1895-1952), ning Mongoolia Brežnev Yumjaagiin Tsedenbal (1916-91).
Mao Zedong, Nikolai Bulganin, Jossif Stalin, Walter Ernst Paul Ulbricht, Jumdžaagijn Tsedenbal aastal 1949 Autor/allikas: Wikimedia Commons/ Public DomainDamdin Sükhbaatar kohtumas Vladimir Leniniga 1921. aastal Autor/allikas: Wikimedia Commons/ Public Domain
Kõlavad hümn Mongoolia rahvuslik hümn ja Saksa Eurodisko pop-bändi Dschinghis Khan nimilugu (1979).
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris esmaspäeval 23.08.2021 kell 14:05.
Khorloogiin Choibalsan Autor/allikas: Wikimedia Commons/ Public DomainYumjaagiin Tsedenbal Autor/allikas: Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0
Lugemissoovitused:
Robert Arthur Rupen. How Mongolia is ruled: a political history of Mongolian People's Republic 1900-1978. Stanford: Hoover Institution Press 1979.
Baabar, C. Kaplonski (ed.). History of Mongolia. From World Power to Soviet Satellite. Cambridge: Cambridge University Press 1999.
Olev Remsu. Kindralleitnant Robert-Roman Ungern-Sternberg. Hiiumaa parun, kellel oli maailma suurim varandus ning kes tahtis vallutada Euroopa. Pärnu 1999.
Morris Rossabi. Modern Mongolia: from khans to commissars to capitalists. Berkley: University of California Press 2005.
Leonid Juzerfovitš. Kõrbe isevalitseja. Roman von Ungern-Sternberg ja maailm, milles ta elas. Tallinn: Postimees Kirjastus 2021.
Saatesarja autor on Martti Kalda, helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris alates 28. juunist suvistel esmaspäevadel kell 14.05, kordusena laupäeval kell 14.05.
Yumjaagiin Tsedenbali kuju Ulaanbaataris Autor/allikas: Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0Choibalsani monument Ulaanbaatari ülikooli ees Autor/allikas: Wikimedia Commons/ CC BY-SA 3.0
Martti Kalda sari kõneleb Idamaade valitsejatest, kroonitud ja kroonimata keisritest, kuningatest ja presidentidest. Saatesarja seitsmenda hooaja keskmes on rändurite ja maadeavastajate lood. Saade on Vikeraadio eetris kolmapäeviti kell 14.05 alates 28. juunist 2023.
Saatesari kõneleb Idamaade võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil. Diktaatoritest, presidentidest ja poliitikutest, nende perekondadest. Martti Kalda vaatleb ajalugu ja poliitikat läbi võimul olevate ja sellele lähedal seisvate isikute inimsaatuste.
Saatesarja seitsmenda hooaja keskmes on rändurite ja maadeavastajate lood. Siin on nii seiklejaid, kelle reisikirjad inspireerisid ja innustasid miljoneid, kui ka maadeuurijaid, kes võtsid ette vaimselt ja füüsiliselt pingutava retke, et tuua inimesteni uusi teadmisi maailmast. Need on lood huvitavatest rännakutest, reisisihtidest, seiklustest ja inimestest, kelle elusaatusele raadio vahendusel kaasa elada saab. Saatesarja "Hommikumaa vägevad" autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach. Uus hooaeg algab 28. juunil kell 14.05. Saated on eetris 2023. aasta suvistel kolmapäevadel.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.