Akadeemik Tõnu-Andrus Tannberg: "1980. aastate teises pooles hakati perestroika ja glasnosti poliitikaga ühiskondlikke probleeme ja ka ajaloo küsimusi lahkama mitte enam kitsalt ajalooalastes väljaannetes, Eestist rääkides tuleb nimetada ajakirju Looming, Vikerkraar, Aja Pulss, Akadeemia."
Oma ajaloo tagasivõtmisest rääkides peab professor Tannberg kõige olulisemaks murdeperioodiks 1987. teist poolt ja 1988. aasta algust.
Tõnu-Andrus Tannberg: "Võimude poolt vaadatuna oli Hirvepargi miiting poliitiline sündmus, aga kui ühiskonda laiemalt vaadata, siis Hirvepargi miiting tõi ju kaasa ka selle, et MRP pakti hakati uutel alustel mõtestama ja just tänu sellele tõi ajaloolane Heino Arumäe 1987. aasta septembris avalikkuse ette MRP pakti salaprotokolli."
Akadeemik Tannbergi sõnul ei õnnestunud võimudel enam kehtetada kontrolli ajaloosündmuste käsitlemise üle.
Tõnu Tannberg pilt Tannberg Rahvusarhiivi Noora maja fuajees. Lauri Kulpsoo foto Autor/allikas: Lauri Kulpsoo
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.