"Neli jalga hea, kaks jalga halb!" – sellise võitlushüüdega ajavad karjafarmi loomad neid orjastavad inimesed minema. Ent aeg möödub ja kummastaval kombel teiseneb see mõte: "Neli jalga hea, kaks jalga parem!" Kuidas saab ühtsest ülestõusust türanlik diktatuur – sellest pajatab George Orwelli allegooriline romaan "Loomade farm". 10-osalise järjejutuna esitab selle Märt Avandi (fotol).
Originaalis 1945. aastal ilmunud teost tõlgendati loomamuinasjutu vormis esitatud paraboolina Nõukogude Liidus toimunust, täpsemalt sellest, kuidas rahva veebruarirevolutsioonile järgnes lõpuks stalinistlik diktatuur. Aastakümnetega on sellele satiirilisele loole lisandunud teisigi tõlgendamisvõimalusi ja kes tahab, leiab sellest kindlasti värvikaid võrdpilte ka meie kaasajale. Eesti keelde on teose tõlkinud Mati Sirkel.
Kriminaaljutt või kirjandusklassika, reisikiri või memuaarid – järjejuttude hulgast leiab kirjandust igale maitsele. Aeg-ajalt toimub ka alles ilmuvate raamatute degusteerimine. Ettelugejateks on tuntud Eesti näitlejad. Režissöörid Tiina Vilu ja Pille-Riin Purje, helirežissöör Külliki Valdma, toimetaja Piret Pääsuke.
Järjejutt sündis koos Vikerraadioga aprillis 1967. RAMETO (raadio meelelahutussaadete toimetuse) initsiatiivil. Esimene järjejutt kõlas Vikerraadios 17.– 21. aprillil 1967, selleks oli saksa kirjaniku Günter Prodöhli "Lend saabumiseta". Juttu luges Gunnar Kilgas, kuid kahjuks pole see salvestis säilinud. Meie heliarhiivis on alles kolmas järjejutt, mis eetrisse jõudis – tšehhi kirjaniku Karel Michali humoorikas, aga ka õpetuseiva sisaldav "Ballaad pööninguvaimust". Seda luges näitleja Heino Mandri, kes kuulus palju aastaid hinnatuimate ja ka populaarsemate raadioesinejate hulka.
Järjejutud on Vikerraadio eetris E-R kell 11.30 ja 22.30.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.