Tallinna Ülikooli teadur Aivar Põldvee: "1675. aastal tegi Johann Fischer (avafotol) juba esimesi suuremaid plaane ümberkorraldusteks ja esitas kuningas Karl XI pika ja mahuka reformikava Liivimaa kiriku ja hariduselu edendamiseks."
Põldvee (alumisel fotol) sõnul võime sellest alates hakata rääkima Johann Fischeri edukast tegevusest kirikujuhina, hariduse, koolide, kirjakeele, piibli tõlkimise, trükiasjanduse arendamisest.
Aivar Põldvee Autor/allikas: ERR/ Piret Kriivan
Johann Fischer (1636–1705) oli Saksamaalt pärit vaimulik, kes tegutses Liivimaal kirikujuhina alates 1673. aastast, ülemsuperintendendina 1678–1699. Fischeri eestvedamisel trükiti läti Piibel ja tartukeelne Wastne Testament (1686), rajati läti ja eesti kihelkonnakoolid ning varustati need tarvilike raamatutega. Läti kultuuriloos on Piibli tõlkija ning esimeste koolide avajana suured teened pastor Ernst Glückil (1654– 1705). Tema kodus kasvas üles tulevane Vene keisrinna Katariina I. Põhjasõja ajal küüditati Glück Moskvasse, kus ta avas Venemaa esimese gümnaasiumi.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Vivika Ludvig.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Kätlin Maasik.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.