Need inimesed on Ameerika viroloogid Harvey Alter ja Charles Rice ning Briti päritolu, praegu Kanadas tegutsev Michael Houghton. Viirus seevastu on C-hepatiidi viirus, mis põhjustab maksapõletikku.
Maksapõletikku ehk hepatiiti võib põhjustada mitu erisugust viirust. On olemas A-hepatiit ehk kollatõbi, on B-hepatiit ja on ka C- ning D- ja isegi E-hepatiit, igaühel neist oma viirus.
Pikka aega olid tuntud vaid A- ja B-hepatiidi viirus. Möödunud sajandi 60. aastatel pandi tähele, et mõned inimesed haigestusid vereülekande järel maksapõletikku, mille tekitajat ei osatud esialgu välja selgitada.
Mõistatuslik haigus sai 80. aastatel ajutiseks nimeks "ei A- ega B-hepatiit", kui Harvey Alter nakatas patsientidelt võetud verega šimpanseid ja tõendas, et nakkusekandja ei ole kumbagi varem tuntud tüüpi. Edasistes uuringutes tuli ilmsiks, et tegu on tõepoolest just viirusega.
Michael Houghtonil läks korda viiruse geenijärjestus kätte saada. Ta andis oma avastusest teada aastal 1989 ajakirjas Science.
Tänapäeval osatakse C-hepatiidi viirust vereproovist määrata ja nii on viiruse levik vereülekande kaudu paljudes maailma paikades välistatud. Haigust levitavad aga peamiselt süstivad narkomaanid, kes isekeskis süstalt jagavad. Ka näiteks hooletul tätoveerimisel võib viirus levida.
C-hepatiit kulgeb pärast nakkuse saamist tavaliselt mõnda aega sümptomiteta või nõrkade sümptomitega, seejärel võivad ilmneda isutus, väsimus, oksendus ja nahakollasus.
Enamasti muutub haigus ka krooniliseks ja aastate pärast võib ilmneda juba päris tõsine ja eluohtlik kahjustus. Paljude patsientide puhul ei jää üle muud, kui siirata uus maks.
Aastas nakatub maailmas C-hepatiiti umbes 70 miljonit inimest, kaks korda rohkem, kui seni on uue koroonaviiruse nakkuse saanuid. Aastas sureb C-hepatiidi tagajärjel umbes 400 000 inimest.
C-hepatiidi vaktsiini praegu veel ei ole, kuid tänu tänavuste meditsiini- või füsioloogianobelistide tööle, mille põhjal teevad paljud teised teadlased üha uusi uuringuid, on haigus siiski ravitav ja selle vastu on rohtu.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.