Kristiina Jalasto (fotol) kuuldemäng "Igas sadamas..." sai kolmanda koha 2017. aasta kuuldemängutekstide võistlusel. Teemaks on eestlaste lahkumine kodumaalt: erinevatel aegadel ja erinevatel põhjustel.
Kuuldemäng põhineb autori vanaonu Adolf Jalasto kirjadel, mis ta elu jooksul emigratsioonis viibides kodumaale saatis. Eheduse ja fiktsiooni põimumine muudab teksti köitvaks ja tänu kirjadele muutub kuuldemängu peategelaseks eesti keel.
Atsi kirjast: "20. veebruar 1961. Merel. Minu elus oli see kõige ilusam aeg. kui ma mere kaldal karjas olin. Sest ajast saadik unistasin juba meresõidust, nüüd ta ei paista nii vägev olema. Aga korra selles mängus oled, ei enam lahti saa."
Osades: Ats – Janek Joost. Kätlin – Teele Pärn. Ema – Viire Valdma. Notar – Andres Noormets. Mees – Marius Peterson. Naine – Sławomira Borowska-Peterson.
Lavastajana debüteerib Raadioteatris Robert Annus. Helirežissöör Külli Tüli.
Täname Tallinna lennujaama!
Kuuldemängu saab kuulata laupäeval, 29. augustil kell 19.05 Vikerraadiost.
"Sa ei kujuta ette, kui palju on kuuldemängus võimalik ära ütelda – kas või ütlemata jätmisega. Tegelikult peab kuuldemängu sisse mahtuma inimelu üleni – maast taevani." Need laused on ühele oma tegelasele andnud Jüri Tuulik: kirjanik, kes seni ainsana pälvinud eesti draamakirjanduse auhinna kuuldemängude eest. Kuuldemäng ei ole pelgalt "teater mikrofoni ees", "draama pime õde" või "kirjaoskamatute rõõm". "Hea kuuldemäng ei apelleeri konkreetselt-visuaalsele kujutlusvõimele, ta ei pea arvestama maailma naturalistliku nägemisega…" kirjutas kuuldemängude toimetajana töötanud Lennart Meri artiklis "Raadio kunst" (1962). Hea kuuldemäng usaldab kuulajat, vallandab kujutlusvõime, käivitab vabade assotsiatsioonide voo. Et sellest osa saada, tuleks võtta aega ja hoolega kuulata(da). Privaatses, tähelepanelikus vaikusetsoonis, mida ei risusta muu müra. Näitlejat ei kammitse kuuldemängus nähtava teatri ampluaa, režissööri ei ahista stereotüübid. Raadiolavastuse ja -rolliga kaasneb jäävuse vastutus. Heliarhiivi kuulates saab aimu ajastu mängulaadist, temporütmidest, näitlejate mikrofonitunnetusest ja -tundlikkusest. Kuuldemäng põhineb suuresti helidel, sünnib helirežissööri ja režissööri ühisloominguna, mis tulvil aimamatuid ja ammendamatuid võimalusi. Helide universum väljendub nii müravais müriaadides kui üksiklase sisekosmoses. Helides annab väljendada globaalkatastroofegi, ent märksa köitvam ja varjundirikkam võiks olla Vaikus – mitte üksnes enne või pärast tormi. Millest ja kellega kõneleb kuuldemängus Paus? "Kõige tähtsam on silmale nähtamatu…" Seda Väikese Printsi tõde avastab iga kuuldemängust osasaaja. Üleni – maast taevani.
Pille-Riin Purje, kuuldemängude toimetaja
Kuuldemängud on Vikerraadios laupäeviti kell 19.05.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.