Saate teema on Iisraeli riigi loomine ja kestmajäämine Lähis-Ida keerukal poliitilisel ja sõjalisel maastikul. Meie loo peategelased on Iisraeli peaministrid, kellest igaüks omal moel eriline.
Need on poliitikasse tulnud haritlane David Ben Gurion (ametis 1948-54, 1958-63), kellest sai Iisraeli riigi looja ning püsimajäämise tagaja; naisõiguslane Golda Meir (ametis 1969-74), kes oli peaminister 1973. aasta sõja ajal; terrorist Menachem Begin (ametis 1977-83), kellest sai Nobeli rahupreemia laureaat; sõjamehest riigijuhiks kasvanud Yitzhak Rabin (ametis 1974-77, 1992-95), kes mõrvati; endine Mossadi agent Yitzhak Shamir (ametis 1983-84; 1986-92); peaministrist presidendiks tõusnud Shimon Peres (ametis 1984-86; 1995-96; president 2007-2014); ning endine eriüksuslane Ariel Sharon (ametis 2001-2006).
David Ben Gurion Autor/allikas: Ajakirja Time esikaas
Kõlab Iisraeli hümn Hatikvah ("Lootus" 1897), ning Brent Dowe ja Trevor McNaughtoni pala Rivers of Babylon (1970) ansambli Bonney M esituses.
Saate autor on Martti Kalda. Helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris esmaspäeval 20. juulil 2020 kell 14.05.
Naisõiguslane Golda Meir Autor/allikas: Wikipedia
Lugemissoovitused: * Paul Johnson. A History of the Jews. London: Phoenix 1987. * Martin Hallik, Olaf-Mihkel Klaassen. Taaveti tähest Talibani langemiseni. Konfliktid ja arengud Lähis- ja Kesk-Idas pärast Teist maailmasõda. Tallinn: Argo 2004. * Colin Shindler. Iisraeli riigi ajalugu. Tlk Krista Mits, Karel Zova. Tallinn: valgus 2011. * David Engel. Sionism. Tlk Pegasus. Tallinn: Pegasus 2011. * Ahron Bregman. Neetud võit. Iisraeli ja Iisraeli poolt okupeeritud territooriumite ajalugu. Tlk Piret Orav. Tallinn: Sinisukk 2016. * Timothy Snyder. Must muld. Holokaust kui ajalugu ja hoiatus. Tlk Olavi Teppan. Tallinn: Varrak 2017.
Menachem Begin Autor/allikas: WikipediaYassir Arafat, Shimon Peres ja Yitzhak Rabin Nobeli rahupreemia üleandmisel 1994. Autor/allikas: WikipediaShimon Peres Autor/allikas: Wikipedia
Martti Kalda kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas.
Saatesari "Hommikumaa vägevad" kõneleb Aasia võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud ning teistest, kes endiselt troonil. Ka mõnest diktaatorite ja poliitikute perekonnast, kes ise võimuredelit mööda püünele roninud. Ning teistestki tegelastest, kelle elusaatus ja tegemised Hommikumaa ajalugu, kultuuri ja poliitikat mõjutanud või mõjutamas. Saatesarja autor on Martti Kalda.
"Hommikumaa vägevate" IX hooaja keskmes on saladused, salaseltsid, salamõrvarid ja salaagendid. Kõlab üheksa idamaist lugu isikutest ja ühendustest, kes soovisid jääda varju, ent tegutsesid sellegipoolest kindlakäeliselt oma sihi nimel, ning mõjutasid või mõjutavad seeläbi ajaloo kulgu ja poliitikat. Martti Kalda uurib, mis asjaoludel nad loodi ja tegutsesid ning paljastab, mäherdused olid inimesed suurte saladuste keskel ja taga. "Need on põnevad lood erilistest inimestest, kelle elusaatusele teid raadio vahendusel kaasa elama kutsume," ütles Martti Kalda.
Üheksas hooaeg on eetris teisipäeviti kell 14.05 alates 1. juulist 2025. Saate autor on Martti Kalda, helirežissöör Maris Tombach.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.